Zápal trojklanného nervu – s touto diagnózou nepošlete ani vzdušný bozk

Zápal trojklanného nervu. Názov tohto ochorenia znie dosť odstrašujúco , ale veľmi jednoducho povedané ide o ochrnutie polovice tváre. Prejavuje sa neschopnosťou zavrieť oko, usmiať sa, tvár pôsobí „vykrivene“ a môže tŕpnuť.

Zápal trojklanného nervu

Tvárový nerv je jeden z dvanástich hlavových nervov, ktoré inervujú rôzne časti tváre a hlavy. Tvárový nerv inervuje mimické svaly, spracováva chuťové vnemy z predných dvoch tretín jazyka, inervuje aj zložky vnútorného ucha. Vďaka nemu je regulovaná aj činnosť podjazykovej a podsánkovej žľazy, ktoré produkujú sliny.

Nejedná sa našťastie o trvalé ochrnutie avšak v žiadnom prípade ho netreba podceniť. Zjaviť sa môže náhle, bez varovania. Ochrnutie môže spôsobiť nedoliečená chrípka, rôzne vírusové ochorenia ako napr.pásový opar ale najčastejšou príčinou je prechladnutie. Tvárový nerv vychádza z lebky kostným kanálom. Za uchom je pomerne obnažený a  náchylný na prechladnutie. Preto je veľmi dôležité dávať si pozor na mráz a chlad. Rizikovým obdobím však nie je len zima, ale aj horúce leto, kedy sa vystavujeme klimatizačným zariadeniam nielen v kancelárii ale aj v aute.

Zápal trojklanného nervu sa najčastejšie prejavuje ovisnutým kútikom úst, pričom môže dôjsť aj k vytekaniu slín, postihnutá osoba zvyčajne nedokáže ani normálne piť. Ďalším sprievodným znakom býva, že nie je možné čiastočne, alebo vôbec zatvoriť oko – to je tzv. periférna porucha facialis. K tomuto sa môže ešte pridať aj porucha chuti a sluchu, nakoľko cez kostný kanál prechádzajú aj vlákna pre chuťové poháriky a drobný sval vo vnútornom uchu. Je to veľmi nepríjemné a je dôležité vedieť, čo s tým, ak sa nám takéto niečo prihodí.

Zápal trojklanného nervu - s touto diagnózou nepošlete ani vzdušný bozk

PRVÁ POMOC PRI ZÁPALE TROJKLANNÉHO NERVU

Ak spozorujete, že niečo nie je v poriadku, alebo ste už navštívili lekára a ten stanovil túto diagnózu, je nutné dodržiavať tieto základné pravidlá :

  1. Zábaly – Udržiavať postihnutú časť tváre v suchu a teple – zakryť šatkou, alebo šálom, vždy až po ucho, pretože tam je nerv obnažený
  2. Umelé slzy – aplikujte v prípade, že neviete zatvoriť oko, vysušuje sa a je potrebné ho zvlhčiť
  3. Tvárová joga a masáže – vyhľadajte vo svojom okolí človeka, ktorý vás naučí ako stimulovať tvárové svalstvo, precvičujte pravidelne doma. Cvičenie odporúčam podporiť aj masážami tváre.

DANKIN PRÍBEH

Danka mala pred 17-timi rokmi zápal trojklanného nervu a periférnu parézu n.facialis – zjednodušene povedané ochrnula jej polovica tváre, vykrivil sa jej ústny kútik, oko, líce. Deväť  mesiacov bola práceneschopná, chodila na rehabilitácie a masáže. V danom čase sa nemohla plne venovať svojmu ochoreniu kvôli ťažkej životnej situácii v rodine. Tvár ostala „pokrivená“. Počas  celých 17 rokov hľadala Danka niekoho, kto by jej pomohol s jej výzorom, chcela skúsiť nejakú metódu, ktorá by jej napravila a narovnala tvár. Vďaka spoločnej kamarátke sme sa zoznámili a na otázku , či to skúsim, som bez váhania odpovedala : áno. Bola to pre mňa obrovská výzva, pomôcť niekomu s jeho problémom. Nemala som žiadne praktické skúsenosti a o paréze n.facialis som vedela len teóriu. Tak som začala študovať na internete a veľa som sa Danky vypytovala.

Keďže cvičenia tvárovej jogy vychádzajú z rehabilitačných cvičení , bola som si istá, že to nemôže uškodiť. S Dankou sme začali cvičiť veľmi opatrne. Naučila som ju aj jednoduché masáže. Dohodli sme sa, že si bude každý deň zapisovať či sa niečo zmenilo, či už pocitovo alebo viditeľne. Priznám sa, odhadovala som, že prvá zmena nastane tak o mesiac, skutočnosť však bola úplne iná.

Všetko sme to spoločne zapísali a ako to prebiehalo si môžete prečítať tu:

Ako pomohla tvárová joga pri ochrnutí tvárového nervu

Danka má 53 rokov, pred 17-timi rokmi mala zápal trojklaného nervu a parézu n. facialis – zjednodušene povedané, ochrnula jej polovica tváre. Vykrivil sa jej ústny kútik, oko, líce sa jej vytiahlo dohora. Deväť mesiacov bola práceneschopná, chodila na rehabilitácie a masáže. V danom čase sa kvôli ťažkej životnej situácii v rodine nemohla plne venovať svojmu ochoreniu. Tvár ostala „pokrivená“. Počas celých 17 rokov Danka hľadala niekoho, kto by jej pomohol zlepšiť výzor. Chcela skúsiť nejakú metódu, ktorá by jej napravila a narovnala tvár. Vďaka spoločnej kamarátke sme sa zoznámili a pri otázke , či to skúsim, som bez váhania súhlasila. Bola to pre mňa obrovská výzva. Keďže cvičenia tvárovej jogy vychádzajú z rehabilitačných cvičení, bola som si istá, že to nemôže uškodiť. O paréze n. facialis som však vedela veľmi málo. Začala som študovať na internete a veľa som sa Danky pýtala. Začali sme cvičiť v decembri 2015, pomaly a opatrne. Potrebovala som zistiť, čo svaly dokážu. Danku som naučila aj jednoduché masáže. Dohodli sme sa, že si bude každý deň po cvičení zapisovať, či sa niečo zmenilo, pocitovo alebo viditeľne. Odhadovala som, že prvá zmena nastane tak o mesiac, skutočnosť však bola úplne iná.

Na moje veľké prekvapenie sa citeľné zmeny začali prejavovať už po prvom dni a potom takmer každé 2-3 dni nastával posun. Zhrnula som tie  najdôležitejšie pocitové a viditeľné zmeny:

– šteklenie po celej pravej „chorej“ polovici tváre, celá tvár je „pohyblivejšia, pružnejšia / 1.deň
– pri cvičení sa začínajú pohybovať svaly, ktoré sa predtým nehýbali / 5.deň
– vracia sa cit do „chorého“ líca, keď si ho silnejšie stlačí – cíti bolesť / 7.deň
– kútik úst na pravej strane je pohyblivejší, pocit rýchlejšieho zatvorenia oka / 9.deň
– PERLIČKA: karpina v pravom oku – úspech? Áno! 17 rokov sa v oku neobjavila a zrazu je späť!  / 10.deň

– jednoduchšie a bez väčšej námahy špúli pery, pri zatváraní očí sa už pohybuje aj líce / 14.deň
– pocit rovnomerného úsmevu – Danka mi vysvetlila, že keď sa predtým usmievala, mala pocit, že kútik úst sa ťahá dole, teraz ten pocit už nemá, navyše sa jej zdá, že kútik
je rovný, úsmev už nevyzerá ako grimasa / 21.deň

Dankine zhrnutie po šiestich týždňoch cvičenia

„Za šesť týždňov moje tvárové svaly urobili obrovský pokrok, cítim a vidím na sebe, že sa tvár začína hýbať celá rovnomerne. Ústa už nie sú také pokrivené, dostávam komplimenty od známych, že vyzerám lepšie, už nemám také krivé ústa , omladla som, a podobne. Je to, samozrejme, veľmi príjemné, ale pre mňa je najdôležitejšie, že sa tie svaly hýbu. Je to neuveriteľné, čo naše telo dokáže a aký pokrok sa dá urobiť za pár týždňov. Verím tejto metóde a cvičím ďalej“. Danke som odporučila navštíviť aj fyzioterapeuta. Momentálne dopĺňa cvičenie aj rehabilitačnými a lymfodrenážnymi masážami.

Poznámka autorky: Danka nesúhlasila s uverejnením svojej fotografie a jej rozhodnutie plne rešpektujem. Zdieľam s ňou však veľkú radosť, pretože takýto úspech som neočakávala ani vo sne. To len dokazuje, že naše telo sa, vďaka nášmu úsiliu, dokáže „opraviť samo“. Vážim si Dankinu dôveru a som jej vďačná za všetky nové skúsenosti a poznatky, ktoré som popri cvičení s ňou nadobudla.

Prajem vám, aby vám zápal trojklanného nervu nikdy neskrížil cestu. A ak náhodou, predsa len budete naň trošku „pripravení“.

Zuzana Ondrisová
lektorka a školiteľka tvárovej jogy
zakladateľka FACE YOGA Institute

Štítky:
Pred pár rokmi ma nadchla metóda prirodzeného omladenia tváre. O jej účinkoch som sa presvedčila sama na sebe. Na základe mojich skúseností a poznatkov som vytvorila vlastnú metódu cvičenia, ktorá mojim klientom pomáha zbaviť sa dvojitej brady, opuchov pod očami, hlbokých vrások, dokonca umožňuje vrátiť cit do ochrnutej časti tváre. Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre