Retinol v kozmetike? Starý pán, ktorý nám pomáha zostať mladými.

retinol a jeho účinky

Slovo retinol vo svojom slovníku už určite dávno máte, ak vám záleží na krásnej, zdravej a pestovanej pleti bez vrások. Ospevujú ho kozmetické a farmaceutické firmy, kozmetičky v salónoch krásy a nedajú na neho dopustiť ani známe ženy v strednom veku. Nuž darmo, jeho účinné anti-age vlastnosti sú dávno známe a potvrdené.

retinol a jeho účinky

Retinol a jeho história

Nie je nič lepšie ako keď sa môžeme spoľahnúť na niečo čo je na trhu dlho a nemusíme sa báť rizika neúspechu, ktoré so sebou nesú kozmetické novinky. Retinol bol objavený už v roku 1913. Pred časom teda oslávil pomyselnú storočnicu. Viac nám asi netreba. Teda okrem nejakých prípravkov, v ktorých bude obsiahnutý. 🙂 V nich sa objavuje od 80-tych rokov minulého storočia a dodnes nestráca na popularite.

Prečo vám pomôže?

Retinol alias vitamín A je látka, ktorá je nášmu telu vlastná. Je preto dôležité mať jej v organizme neustále dostatok. Ovplyvňuje totiž správny rast kostí a zubov, normálne fungovanie žliaz a očí a veľa iných procesov. Pri starostlivosti o pleť ťažíme predovšetkým z jeho dvoch vlastností – liečebných a protivráskových. Kým dermatológ vám odporučí krémy alebo olej s obsahom retinolu na liečbu drobných raniek, pigmentových škvŕn  či akné, kozmetické poradkyne ho obľubujú pre jeho schopnosť podporovať tvorbu prirodzeného kolagénu v pleti. Ten je spolu s elastínom je alfou a omegou pre pleť bez vrások. Pre podporu omladenia pleti a zlepšenie jej pružnosti odporúčam aj pravidelné cvičenia tvárovej jogy. Výsledky na seba nenechajú dlho čakať.

Najčastejšie chyby pri používaní retinolu

Najčastejšou chybou je netrpezlivosť. Ach, dostať tak zázrak na počkanie!Ako to však býva, na dobré si treba počkať. Platí to aj pri účinkoch retinolu. Naša pleť si na neho najprv musí zvyknúť. Preto ho treba dávkovať opatrne a postupne. Na začiatku zvoľte nižšie koncentrácie a pomaly pridávajte. Veľa žien čaká okamžitý efekt po prvom použití krému či kapsulí. Tu však platí, že trpezlivosť ruže prináša. A ešte aké! No môže to trvať niekoľko týždňov. Nezľaknite sa ani mierneho podráždenie či olupovania pokožky. Je to úplne v poriadku. Vlastne ide o žiaducu reakciu. Vtedy viete, že retinol na vašej pleti robí to čo má a už onedlho pocítite jemnejšiu, krajšiu a mladšiu pleť ako ste kedy mali. Treba len vytrvať a prípravok, ktorý ste si vybrali pravidelne používať.

Je dobré vedieť aj to, že retinol nie je vhodné kombinovať s niektorými inými látkami. Napríklad benzoylperoxid „bojuje“ proti jeho účinkom a používanie oboch zložiek súčasne je vlastne zbytočné. Nepríjemné podráždenie zase môže spôsobiť kombinácia retinolu s kyselinami glykolovou alebo salicylovou.

Pred pár rokmi ma nadchla metóda prirodzeného omladenia tváre. O jej účinkoch som sa presvedčila sama na sebe. Na základe mojich skúseností a poznatkov som vytvorila vlastnú metódu cvičenia, ktorá mojim klientom pomáha zbaviť sa dvojitej brady, opuchov pod očami, hlbokých vrások, dokonca umožňuje vrátiť cit do ochrnutej časti tváre. Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre