Hormonálna joga – poznáte ju?

Hormonálna joga s Mirkou Bartošovou

Hormonálna joga – to je pojem, ktorý som na Slovensku objavila len pred pár mesiacmi, hoci v ČR už „hormonálka frčí“ niekoľko rokov. Veľmi ma to zaujalo, bola som zvedavá ako to funguje a tak som sa rozhodla priamo osloviť lektorku hormonálnej jogy – Mirku Bartošovú. Stretli sme sa v jednej bratislavskej kaviarni a ja som ju vyspovedala. Neostalo len pri tom. Keďže sa nám neustále prekrývali termíny našich kurzov, dohodli sme sa, že sa naučíme tvárovku aj hormonálku spoločne. Ja ju a ona mňa 🙂

Po našom spoločnom cvičení, som sa všeličo povypytovala a dozvedela sa zaujímavé veci.

  1. Miri ako dlho sa venuješ hormonálnej joge a čo ťa k nej priviedlo?

Hormonálnej joge sa venujem 2 roky. Cesta k nej je celkom dlhý príbeh, ale skúsim to skrátiť 😊. Joge ako takej sa venujem už viac ako 10 rokov, postupne som prechádzala rôznymi systémami, hľadala a nachádzala to, čo mi najviac sedí. Približne po 6 rokoch vlastnej praxe som začala jogu precvičovať. Keď som začala jogu lektorovať, nejakým prirodzeným spôsobom sa stalo, že som začala viesť kurzy terapeutickej jogy pre ženy. Tu sme sa mohli ponárať hlbšie do seba a cez svoje telo nachádzať pokoj a harmóniu vo vnútri v sebe. Potom mi brnkla do nosa hormonálna joga 😊. S údivom som zistila, že v Čechách hormonálna joga fičí už niekoľko rokov. Pozvala som teda lektorku z Čiech a zorganizovala seminár v Bratislave. Po absolvovaní tohto seminára som mohla cítiť výrazné výsledky sama na sebe. Intenzívne som si cítila vaječníky, štítnu žľazu, bolo jasné, že žľazy sú naozaj aktivované tak ako tvrdila lektorka.

Celkovo som sa po kurze dala dokopy a cítila obrovský príval energie a vitality. No hlavne! Cítila som sa ako žena!

Po roku vlastnej praxe som absolvovala lektorské kurzy priamo u autorky Dinah Rodrigues, ktorá ako jediná certifikuje lektorov. A aj napriek jej veku (90 rokov) je vitálna a krásna dáma. Kurzy som absolvovala v Nemecku a Francúzsku a pri tejto príležitosti som získala certifikáty Hormonálnej jogovej terapie pre ženy, mužov aj diabetikov.

  1. Na čo primárne je hormonálna joga zameraná, aké problémy si vďaka nej  môžeme vyriešiť?

HJ je holistický systém, teda cvičenie pôsobí ako celok. Cvičením, pranayamou (dychovými technikami) aktivujeme žľazy, aby prirodzene produkovali hormóny. U žien sa zameriavame hlavne na vaječníky, nadobličky, štítnu žľazu a hypofýzu. Ale vo svojej podstate cvičením aktivujeme všetky žľazy. Na to, aby náš organizmus dobre fungoval, potrebujeme mať zdravé a aktívne žľazy všetky. V našom tele všetko súvisí so všetkým😊.

Zdravé a aktívne žľazy sú kľúčom k nášmu zdraviu, kráse, vitalite a dlhovekosti.

Problémov, ktoré si cvičením môžeme vyriešiť je veľmi veľa. U žien sú to všetky ťažkosti týkajúce sa hormonálnej ne/rovnováhy ako napríklad: nepravidelná, bolestivá či silná menštruácia, PMS syndróm, ťažkosti s otehotnením (čo je bohužiaľ v dnešnej dobe časté), všetky problémy súvisiace s menopauzou, obdobím pred aj po (návaly, nespavosť, náladovosť, osteoporóza, osteopenia, suchosť slizníc, suchá koža, celková rozladenosť, úzkosti, depresie, panický syndróm, padanie vlasov, strata pamäte, lámavé nechty, únava…) a veľa ďalších symptómov, ktoré dnes pociťujú aj veľmi mladé ženy.

Cvičenie nám môže pomôcť hlavne k celkovej rovnováhe: fyzickej, psychickej a mentálnej

  1. Kedy je vhodné s cvičením začať? Môžu cvičiť aj muži?

Pôvodne bola zostava určená pre ženy po 35-ke. Dnes už to ale neplatí a cvičenie sa odporúča pre všetky ženy, ktoré trpia niektorými zo spomínaných príznakov alebo ideálne ako prevencia. Hormonálnu jogu môžu cvičiť aj tínedžerky v prípade, že majú problémy s hormonálnou rovnováhou.

Hormonálna joga - poznáte ju?

Cvičiť samozrejme môžu aj muži. Dinah vytvorila zostavu cvičení aj pre mužov. Princípy sú rovnaké, zameriavame sa hlavne na aktiváciu semenníkov, nadobličiek, štítnej žľazy a hypofýzy. Muž sa cíti prirodzene sebavedomý, rozhodný, plný energie. Cvičenie pomáha predchádzať napríklad predčasnej plešatosti či šediveniu vlasov.

  1. Sú aj situácie, kedy sa vôbec neodporúča cvičiť? Ak áno, prečo?

Áno, sú situácie, kedy sa cvičenie hormonálnej jogy neodporúča. Je to v tehotenstve (hlavne kvôli intenzívnemu dýchaniu do bruška), pri pokročilej endometrióze, rakovine prsníka, krátko po operácii brušnej dutiny alebo inej operácii, pri pokročilej osteoporóze kedy hrozí zlomenina kostí, pri zápale stredného ucha, veľkých myómoch a pri nešpecifikovaných bolestiach brucha.

  1. Spomínaš si na nejakú klientku, ktorej sa diali veľmi badateľné zmeny po cvičení?

Nemusím si ani veľmi spomínať 😊 veci sa dejú ihneď po seminári, prípadne aj počas. Je napríklad bežné, že žena dostane menštruáciu počas seminára, cíti sa však veľmi dobre.

Medzi najčastejšie výrazné prejavy patrí príval energie, zvýšená chuť na sex, dobrý spánok, radosť, príjemný pocit so seba, vitalita…

Ženy sa zbavujú dlhoročných migrén (čo už ani nedúfali, že sa dá). Upravuje sa menštruácia, miznú bolesti, zmierňuje sa krvácanie, ale hlavne sa ženy cítia dobre a žensky. Je časté, že ženy trpia PMS nielen pred menštruáciou, ale po väčšinu mesiaca. Tieto prejavy podráždenosti, precitlivenosti a podobne miznú alebo sa výrazne zlepšujú. Už po 2-3 týždňoch cvičenia prestávajú padať vlasy a ich kvalita sa výrazne zlepšuje. Môžem sama potvrdiť a klientky tiež 😊.Zlepšuje sa stav pokožky, je pružnejšia a žiarivejšia. S cvičením tvárovej jogy – úplná pecka! Zlepšujú sa všetky zmysly. Niektoré ženy sa sťažujú, že si musia dať robiť nové okuliare, lebo sa im zlepšil zrak a staré už nesedia. Pozitívnych skúseností klientok je veľa. Už máme na ceste aj 2 bábätká. Niekoľkým klientkám trpiacich na zníženú funkciu štítnej žľazy bola výrazne znížená dávka liekov na štítnu žľazu. U veľa žien sú výsledky doložené aj lekármi, keďže sú kvôli svojim diagnózam pravidelne sledované.

Práve som si spomenula na jednu klientku – mladú ženu okolo 30. Pred kurzom jej lekár diagnostikoval zdeformovaný zvrásnený vaječník a zvažovali zákrok. Po 2 lekciách hormonálnej jogy lekár neveril vlastným očiam, na kontrolnom vyšetrení bol vaječník úplne v poriadku.

  1. Ja osobne som si uvedomila, že sa cítim plná energie, býva toto najčastejším znakom, že sa niečo s telom deje?

Áno, príval energie je cítiť hneď po cvičení. Je to tým, že žľazy sú zobudené a krásne pracujú. Hormonálna joga detoxikuje telo na všetkých úrovniach. Môže sa stať aj opak, že žena pocíti na začiatku únavu. Je to výborný signál, že sa niečo deje. Treba vždy čo najviac vnímať signály a potreby nášho tela a dopriať mu, čo potrebuje. V prípade, že potrebuje viac oddychovať, doprajme si to.

  1. Pozorovala si ty na sebe zmeny, keď si začala hormonálnu jogu cvičiť?

Zmeny som pocítila okamžite. Ako som už spomínala, hlavne viac energie a chuť do života. Všetko sa mi zrazu zdalo živšie, farebnejšie, výraznejšie… po 2 týždňoch cvičenia mi prestali padať vlasy a zmenila sa ich kvalita, spevneli. Zmenila sa i moja postava, akoby zoženštela. Tieto zmeny som pozorovala hlavne na tvári, dekolte, zoštíhlel mi driek, mám plnšie prsia. Tiež kvalita mojej menštruácie sa zmenila, cyklus sa mi skrátil a cítim sa príjemne. Mierne som schudla a to som jedla viac ako predtým. Toto sa ženám deje tiež, nemusia sa obmedzovať v jedle. Ženy, ktoré potrebujú schudnúť chudnú a naopak.Treba dodať palivo-jedlo aktívnym žľazám, ale dôležitá je tiež kvalita. Naše žľazy potrebujú dostatočnú výživu, aby „fičali na plný plyn“.

  1. Koľko času je nutné cvičeniu venovať, aby malo efekt?

Odcvičiť celú zostavu trvá približne 30 minút, čo je veľmi praktické. Ako autorka hovorí: čím častejšie cvičíme, tým rýchlejšie sú výsledky. Frekvenciu cvičenia si každá žena zvolí sama, podľa toho, čo chce riešiť a aké výsledky dosiahnuť. Odporúčam minimálne 3-5x do týždňa. Keď potrebujem viac (napríklad pri zníženej funkcii štítnej žľazy), môžem cvičiť aj každý deň.

Naopak, ak sa mi nepodarilo cvičiť, netrápim sa  a pokúsim sa zostavu odcvičiť aspoň 1x v týždni, aby sme udržali žľazy aktívne. Keď však chcem dosiahnuť nejaké výsledky, je potrebné aktivovať žľazy pravidelne.

  1. Kde sa môžu záujemcovia naučiť cvičiť hormonálnu jogu?

Celú zostavu sa naučíme na kurze. Kurz trvá v prípade víkendového seminára 1,5 dňa, v prípade týždňových kurzov 6×1,5 hod.

Cvičenie sa učíme detailne krok za krokom. Každá žena dostane podklady na cvičenie doma. Pre absolventky kurzu organizujem aj pravidelné opakovacie lekcie, kde si žena príde zacvičiť celú zostavu (takéto cvičenie trvá 1 hodinu). Žena sa tak môže zdokonaľovať, prípadne riešiť vzniknuté otázky priamo na hodine.

Ak vás to zaujalo a chceli by ste to skúsiť, kontaktujte Mirku na jej stránke www.hormonyoga.sk

Zuzana Ondrisová
lektorka a školiteľka tvárovej jogy
zakladateľka FACE YOGA Institute

Pred pár rokmi ma nadchla metóda prirodzeného omladenia tváre. O jej účinkoch som sa presvedčila sama na sebe. Na základe mojich skúseností a poznatkov som vytvorila vlastnú metódu cvičenia, ktorá mojim klientom pomáha zbaviť sa dvojitej brady, opuchov pod očami, hlbokých vrások, dokonca umožňuje vrátiť cit do ochrnutej časti tváre. Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre