Aby sme mohli povedať, že staráme sa o svoju tvár s láskou musíme veľa poznať o pokožke, pleti. Viete, koľkokrát som si pomyslela, že keby som pred desiatimi rokmi mala informácie, ktoré mám dnes, nemusela by som naprávať „škody“ na mojej tvári, ktoré som si svojou neznalosťou spôsobila. A čo sa vlastne stalo? V zásade nič tragické, len som vlastne nevedela :
A pritom ma to nemusí stáť veľa peňazí. Práve naopak.
Mladé dievčatá v dnešnej dobe majú skvelé možnosti v otázkach starostlivosti o pleť. Iste, aj my sme sa na biológii učili o koži, jej vrstvách, počuli sme o pokožke, zamši, kolagéne, ale ruku na srdce, kto si to zapamätal? Teda okrem tých, čo sa hlásili na medicínu. Keď som ja chodila na gymnázium, ešte len začal prílev veľkých kozmetických firiem na náš trh.
Dnes nájdete na každom kroku prezentácie, školenia, líčenie, videá, kurzy, možnosti testovania kozmetiky a podobne. Pravda je, že som kozmetiku používala pasívne, hlbšie som sa nad fungovaním našej pleti nikdy nezamýšľala…až do momentu, kedy som sa začala venovať tvárovej joge. Vďaka tvárovému cvičeniu som sa prepracovala k hlbšiemu štúdiu starostlivosti o pleť.
Postupne som si skladala „puzzle“ a začala rozumieť súvislostiam. Aká bola moja cesta k tvárovej joge, si môžete prečítať na mojom webe www.tvarovajoga.sk. V praxi sa stretávam s tým, že nie každému sú tieto veci jasné a tak som sa rozhodla, že vás o nich budem informovať na mojom blogu a facebookovej stránke.
Dnes máme k dispozícii internet, množstvo informácií, a už je celkom problém, zorientovať sa v nich. Isté veci však zostávajú nemenné a fungovanie pleti k nim patrí. Menia sa len produkty, účinné látky, vedci stále niečo objavujú a vylepšujú.
Aby sme pochopili ako naša pleť funguje, poďme si povedať o základných vrstvách kože.
Koža je najväčší orgán nášho tela, skladá sa z troch vrstiev:
Pokožka tvorí povrch kože a ako jediná sa sama obnovuje. Čím sme starší , tým je doba obnovy dlhšia. Pokožka tváre sa nazýva PLEŤ. Tá je zrkadlom nášho tela. Farba pleti a vzhľad pokožky už môže indikovať zdravotný stav. Hlavnými zložkami pokožky sú bunky tzv. keratinocyty. Nachádzajú sa v najspodnejších vrstvách pokožky a sú veľmi dobre hydratované. Tieto vrstvy pokožky majú schopnosť produkovať nové keratinocyty, preto sa volajú – zárodočná vrstva.
Odstraňovaniu tejto odumretej pokožky môžeme pomôcť napríklad vďaka pílingu (exfoliácii). Tým, že „zbrúsime“ jemne a šetrne vrchnú časť pokožky, urýchľujeme jej regeneráciu. Keď pri pílingu odstránime odumreté bunky, vrchná časť pokožky ostane nechránená a tým dá signál na vyprodukovanie nových buniek. Často sa uvádza , že obnova pokožky trvá 28 dní – nazýva sa to bunková cesta pokožkou . Čím sme starší, tým sa tento interval predlžuje.
Starnutím však klesá množstvo životaschopných zárodočných buniek. Na pleti je to cca 10% každých 10 rokov. Tieto bunky sú viac opotrebovanejšie a bunková cesta pokožkou sa predlžuje.
Čím dlhšie trvá cesta pokožkou, tým staršie bunky tvoria jej povrch a jej vzhľad je horší.
Kozmetické prípravky s označením „revitalizačné“ alebo „anti-aging„ obsahujú látky, ktoré podporujú delenie zárodočných buniek a tým podporujú regeneráciu pokožky. Je však dôležité, aby sa tieto látky dostali do zárodočnej vrstvy.
Zamša je druhou – strednou vrstvou kože. Práve od nej závisí, či pokožka pôsobí sviežo a mladistvo, alebo vráskavo. Táto vrstva kože nie je tvorená bunkami, ale väzivovými bielkovinovými vláknami:
Elastín je bielkovina, ktorá ma schopnosť rozťahovať sa a sťahovať. Elastínové vlákna sú tak zodpovedné za pružnosť celej kože. Túto bielkovinu produkujú bunky: fibroblasty.
Veľa kozmetických firiem sa vo svojich prípravkoch orientuje práve na ochranu týchto buniek. Tie bývajú poškodzované nielen vekom, ale napríklad aj slnečným žiarením a vplyvom solárií.
Kolagén je najdôležitejšou bielkovinou v organizme človeka. Podobne ako elastín, aj kolagén je produkovaný fibroblastami. Tým, že kolagén viaže na seba obrovské množstvo molekúl vody, zabezpečuje hydratáciu pokožky.
Kozmetický význam majú len mladé formy kolagénu, ktoré dokážu zadržiavať potrebné množstvo vody. Týmto spôsobom dokážu zabrániť vysušovaniu kože a vytvárajú tak vodou nasiaknutý podklad pre pokožku. Nedostatok aktívneho kolagénu spôsobuje nielen vysušovanie kože ale aj vznik vrások. Tento proces urýchľujú aj UVA slnečné lúče, rôzne škodliviny a nedostatok vitamínu C.
Ďalšou dôležitou zložkou nachádzajúcou sa v zamši je:
Kyselina hyalurónová je základom gélu, ktorý vypĺňa priestory medzi väzivom zamše. Moderná kozmetológia sa sústreďuje práve na túto látku ako aj na už spomínané fibroblasty. Má totiž veľký vplyv na viazanie vody, podmieňuje hydratáciu a napätie kože, tiež ovplyvňuje aj imunitu kože. Čím sme starší, tým klesá množstvo kyseliny hyalurónovej v tele a tiež sa tak zvyšuje riziko vstupu nežiadúcich látok do kože.
Ná základe týchto znalostí, by som zhrnula starostlivosť o pleť do niekoľkých bodov :
Všetky tieto body považujem za veľmi dôležité a čím skôr si ich osvojíme, tým lepšie. Nie len teoreticky, ale najmä v praxi . Ideálne je, ak sa staráme nielen o hornú časť pokožky ale aj o tú spodnú – oku neviditeľnú.
Moja overená trojkombinácia kozmetika + cvičenie + masáže funguje. Ja, aj moji klienti sme toho dôkazom.
Staráme sa o svoju tvár s láskou – nech sa stane heslom každej modernej ženy.
Ak ste sa rozhodli niečo pre seba urobiť, bude mi potešením ,ak vás budem môcť na tejto ceste sprevádzať 🙂
ČLÁNKY, KTORÉ BY VÁS MOHLI ZAUJAŤ:
Trápi vás vráska hnevu? Tu je 6 tipov ako ju odstrániť
Ochabnuté horné viečka – Cvičenie či operácia?
Zuzana Ondrisová
lektorka a školiteľka tvárovej jogy
zakladateľka FACE YOGA Institute